סופר סת״ם

סופר סת״ם – מה בדיוק הוא עושה

כולנו מכירים את המקצוע ״סופר״, כולנו גם מבינים מה בדיוק הוא עושה ואיזו השפעה יש לו על חיינו, בין אם זה בהיבט הלאומי הרחב, ובין אם זה בהיבט הפרטי, כל אחד והסופרים שהשפיעו עליו במהלך חייו, בין אם זה בהתבוננות על העולם, על החיים, על זוגיות ומשפחה או בכל היבט אחר.

לצד סופרים שמספרים לנו סיפורים על בסיס המציאות או על בסיס היבטים אחרים, אנחנו יכולים למצוא עוד סוג של סופרים, סופרי סת״ם. מדובר בסופרים שמתעסקים בכתיבת ספרי קודש. מדובר במי שמתמחה בכתיבת ספרים דתיים, מבוססים על ההיסטוריה ועל הגות דתית וכמובן על ספרי קודש קיימים. כך למשל מכונים מי שכותב ספרי תורה אשר ניצבים בכל בית כנסת או בכל בית תפילות.

מן הסתם, לפני שנים רבות היו הרבה יותר סופרי סת״ם, למרות שעל פניו רק מי שהיתה לו הכשרה יכול היה לעסוק בתחום. היום לעומת זאת, ישנם הרבה פחות סופרים שעוסקים בתחום זה, בין היתר גם בגלל העובדה שנכתבים הרבה פחות ספרים וכן יש פחות אנשים שפונים אל כיוון זה, ולכן הרבה פעמים נגלה סופר סת״ם מסוים אשר אחראי על כתיבה של מגוון רחב של ספרים שנמצאים במדפי הבתים או במדפים של ישיבות, מרכזי לימוד וכן של חניות ספרים, בין אם מדובר בחנויות שמשווקות ספרי דת או ספרים רגילים.

מדוע סופרי סת״ם הם בעלי הכשרה מיוחדת

על פניו, כל סופר אמור להיות בעל הכשרה לתחום כזה או אחר של כתיבה, מן הסתם כל סופר אמור לדעת על מה הוא כותב, בין אם זה מתוך הניסיון שלו ובין אם זה מתוך היבטים אחרים.

סופר סת״ם איננו שונה מסופרים אחרים, אם כבר להיפך, מאחר ומדובר בתחום כתיבה שמחייב ידע מקצועי ספציפי, מאחר והוא צריך לדעת כיצד לכתוב בהתאם לסגנון וסוג השפה, וכן מאחר והוא מתעסק בנושאים מאוד ספציפיים וייחודיים, הרי שהוא צריך להיות בעל הכשרה ייחודי, לא כל אחד יכול להיות סופר סת״ם, ולא ביום אחד הופכים להיות סופרים כאלה.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.