הבוס הפר את הזכויות שלכם? יש לכם למי לפנות!

הרבה מאוד עובדים חשים שהמנהל שלהם, הבוס, אינו מקפיד לשמור על זכויותיהם על פי החוק ומפר אותם, בין אם זה על בסיס קבוע, בין אם זה מעת לעת, ביודעין או לא. זה מוביל לא פעם לכך שהם חשים תסכול, כעס, אי נוחות, אך הם אינם יודעים כיצד לנהוג ומה עליהם לעשות בנידון.

לפני שאנחנו נסביר מה זה אומר בעצם להפר זכויות עובדים ואיך זה יכול לבוא לידי ביטוי, חשוב שכל עובד ועובדת ידעו, שתמיד יש להם לאן לפנות. הם יכולים ליצור קשר עם עורך דין דיני עבודה, לבקש ממנו עצה ואם יש צורך אז גם לפעול בעניין באופן מעשי. חשוב שיעשו זאת, גם בשביל שהמקרה לא יחזור על עצמו, וגם בשביל שעובדים אחרים לא יפגעו.

מה זה אומר זכויות עובדים ואיך ניתן להפר אותן?

במהלך השנים, מהמאה ה-19 למעשה, החלו להיווצר זכויות עובדים. מדובר בזכויות שקשורות לימי ושעות עבודה, תנאי עבודה, תנאים סוציאליים, ועוד שורה ארוכה של דברים, לעיתים קבועים וכלליים, לעיתים ספציפיים על פי המצב (נניח, זמן מלחמה, זמן מגיפה וכדומה), על פי סוג העבודה (בשטח, במשרד), גיל, מין ועוד.

זכויות עובדים הן דבר חשוב, שכן הן מבטיחות שהעובד יזכה לכבוד המגיע לו כבן אדם בכלל וכעובד בפרט, זה יותר הגבלות ומגבלות על המעסיקים, וקובע מה מותר לדרוש ממנו, מתי, איך, ובאיזה מחיר, וכן מה אסור לדרוש ממנו. כאמור, אם מעסיק איננו מכבד את הזכויות של העובדים שלנו, אז הם יכולים לפנות אל עורך דיני עבודה שיפעל בנושא מבחינה משפטית.

ניתן להפר זכויות עובדים בצורות שונות. למשל, לדרוש מהעובד לעבוד יותר שעות ממה שמותר על פי חוק, לדרוש ממנו לעבוד בזמן מחלה, לפטר אותו מתי שהחוק מגן עליו מפני פיטורים, להרעות את התנאים שלו ועוד. יש לא מעט מקרים בהם ניתן לפגוע בזכויות עובדים, ולצערנו, לא מעט מעסיקים אך עושים זאת, באופן קבוע או ספציפי.

כיצד ניתן להגן מפני פגיעה בזכויות עובדים

כאמור, מי שיכול להגן מפני מצב שכזה, הוא עורך דין דיני עבודה. הוא יבחן את המקרה לגופו של עניין, יבחן את הסיטואציה על פי החומרים המוצגים בפניו, יבחן מה החוק אומר בעניין, ואז הוא יחליט האם יש קייס משפטי או לא.

ייתכן מאוד שאותו עורך דין דיני עבודה יפנה קודם אל המעסיק בשביל להגיע לפשרה מחוץ לבית המשפט, אך אם זה לא יתאפשר, אזי שהנושא יעבור לדיון בבית דין למקומות עבודה. חשוב להדגיש, אין וודאות שבית המשפט יקבל את הטענה של העובד, אך בכל מקרה, יהיה נכון מצידו לפנות בשביל להגן על הזכויות שלו, ועל מנת שהמקרה לא יחזור שנית בשום צורה שהיא.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.