מבחנים למחוננים: האם הם מומלצים?

זוהי שאלה חשובה המעסיקה הורים רבים לילדים מחוננים, והתשובה לה אינה חד משמעית. סוגיית המבחנים למחוננים היא אישית ביותר, ומה שנכון מבחינת ילד אחד, עשוי שלא להתאים לילד אחר. אף אחד אינו יכול לקבל את ההחלטה עבורכם, היות ואתם מכירים את הילד שלכם ואת הנסיבות האישיות שלו, טוב יותר מכל אחד אחר.

מבחנים למחוננים מסייעים לילדים להתקדם, ומאפשרים להם לבחור את נתיב הלימודים התואם את מנת המשכל שלהם, והמאפשר להם להשיג ציונים פרטניים להם הם זקוקים על מנת להתקדם במהירות במוסדות לימוד גבוהים. כך שההחלטה אם הילד צריך לעבור מבחן מחוננים או לא, משתנה ככל שהילד גדל ומשתנה.

אך עדיין, מידע זה אינו מסייע לכם להבין אם המבחנים מומלצים או לא, ועדיין לא הצלחתם להחליט אם כדאי שהילד יעבור תהליך זה.

כל החלטה מתחילה באיסוף מידע

כדי להחליט אם מבחנים לילדים הם אפשרות מעשית מבחינת הילד שלכם, חשוב שתאספו את כל המידע ותקבלו את ההחלטה על סמך הסיבות הנכונות לילד, לכם ולבני משפחתכם.

עובדה: ילדים מחוננים שונים מילדים אחרים

העובדה הראשונה בה יש להכיר היא שילדים מחוננים שונים מילדים אחרים. מחוננות היא נוירולוגית. ילדים מחוננים חושבים אחרת מילדים אחרים. בנוסף, בעוד שאנשים ללא ילדים מחוננים יגידו לכם שכל הילדים מוכשרים, הם לא. עובדה. ילדים רגילים לא יצליחו לעבור בהצלחה מבחנים למחוננים.

חשוב שלא תנהלו ויכוחים אלו. הם פשוט אינם שווים את השקעת האנרגיה. רק הורים לילדים מחוננים, שחיים עימם יום אחר יום, מבינים את העובדות. וזה בסדר. אתם הורים נהדרים. הילד שלכם מדהים.

הכרת המאפיינים של ילדים מחוננים

כשאתם חושבים על מבחני מחוננים, חשוב שתכירו את המאפיינים המרכיבים מבחנים אלו, והמשפיעים על התוצאות.

ההיבט המעניין הוא שהדעה המוקדמת הקשורה ברוב המקרים לילדים מחוננים היא שהם יעברו תמיד מבחנים אלו בהצלחה. אך קביעה זו אינה מייצגת את הנורמה.

חשוב שתכירו ממש טוב את הילד שלכם

קשה לתאר במדויק ילד מחונן, היות וילדים מחוננים שונים זה מזה באופן משמעותי. לכן חשוב שתכירו היטב את הילד שלכם, לפני שתפנו אותו לבצע את המבחן שתוצאותיו עשויות להיות בעלות השלכות משמעותיות על עתידו.

קיימים משאבים משמעותיים רבים הזמינים לסייע לכם בהדרכה, ויועצים חינוכיים עימם תוכלו להתייעץ לפני שתקבלו את ההחלטה.

לשכוח מכולם

חשוב שתזכרו שהילד שלכם הוא רק שלכם, ואף אחד אינו מכיר אותו יותר מכם. לכן בסופו של דבר, ההחלטה אם להפנות את הילד להליך מבחנים למחוננים, היא שלכם ושל הילד. אל תדאגו מפני מה שאחרים יגידו. פשוט בצעו את הבחירה הטובה ביותר שאתם יכולים עבור משפחתכם.

לעתים חשוב לבקש את דעתם של אחרים, והיא עשויה להיות בעלת ערך, אך חשוב שתזכרו שאלו הן דעות בלבד. וההחלטות היחידות בעלות המשקל הקובע בסופו של דבר הן שלכם ושל הילד.

ללא קשר לבחירה אותה תבצעו, חשוב שתרעיפו אהבה כלפי הילד המחונן שלכם. בסופו של דבר, הוא מה שחשוב, מעל לכל התוויות והדעות. ילדים מחוננים הם ילדים נפלאים, מיוחדים, מדהימים, והם שלכם.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.