תפילין

מצוות הנחת תפילין היא אחת מהבסיסיות ביהדות ומהווה סימן לקשר המיוחד בין העם  היהודי לאלוהיו. היא מוזכרת  בספר דברים בפסוק הידוע: "וקשרתם לאות על ידיך והיו לטטפות בין עיניך". לצד מצווה זאת יש שתיים יסודיות נוספות והן: ברית המילה ושמירת השבת. הנחת התפילין הראשונה נעשית סמוך לגיל 13 שהוא גיל המצווה אצל בנים. מניחים אותם ביום ולא בלילה ביום חול ולא בשבת. נשים פטורות מהמצווה. הם מורכבים משתי קופסאות עור שחורות. האחת נועדה לידיים והשנייה לראש. סדר ההנחה הוא כאשר מניחים את אלו שנועדו ליד בתחילה ולאחר מכן את אלו שנועדו לראש. העיקרון העומד מאחרי הסדר הנ"ל הוא "נעשה ונשמע", כאשר הנחתם על  היד מסמלת את עקרון  העשייה ועל הראש את הבנת  הדברים.

תפילין

בקופסאות, או בשמם האחר הבתים, מניחים קלפים שעשויים מעור בהמה טהורה ועליהם כתובים ארבע פרשיות מהתורה הכתובות על פי שני סדרים עיקריים. אחד של שיטת רש"י והשני על פי משנת רבינו תם. אל  הקופסאות מחוברות רצועות עור שחורות. בתפילין יד  מלפפים אותן על  הזרועות ובתפילין ראש הן מתדלדלות למטה. את תפילין היד מניחים על  היד החלשה של האדם. אם  האדם הוא ימני מניחים אותן על יד שמאל ולהיפך. הוא מורכב מתא אחד בניגוד לתפילין ראש שמורכב מתאים נפרדים. בעת  ההנחה נושאים בתפילה מיוחדת. קיימות הלכות מיוחדות אשר מתייחסות לצורת ההנחה, לצורת הבתים, לצבע  הרצועות לברכות וכדומה. את כל אלה יש ללמוד לעומק ותהליך  הלימוד מתחיל לקראת חגיגת בר  המצווה.

חשיבות מיוחדת יש לקלף שנכתב על ידי סופר סת"מ ירא שמיים וישר דרך שלומד את המקצוע ומקבל הסמכה מיוחדת לעיסוקו. הכתיבה חייבת להיות על פי כללים ברורים כדי למנוע פסילת הקלף. יש צורך לערוך בדיקת תפילין תקופתית כדי לוודא שהכתב אינו דהוי או מחוק. במקרה כזה הקלף פסול ויש להחליפו. הקלף מונח בתוך בתי תפילין שנועדו להגן עליו. מבחינים במספר סוגים בגדלים שונים. יש שעשויים מעור בהמה דקה, אחרים מעור של בהמה גסה סטנדארטית. בתי תפילין מהודרים עשויים מעורף של שור  ומחתיכה אחת מקופלת. עובי  העור הוא כ 3 עד 4 מ"מ ותהליך  ההכנה ארוך ומורכב. הוא כולל השרייה בחומרים כימיים מיוחדים לריכוכו ושימורו, כיפופו במכונות מיוחדות וכדומה. מטבע הדברים  אלו עמידים מאוד ומחזיקים מעמד זמן רב.

בשל חשיבות פריטי קודש אלו ובשל הצורך בייצורם המוקפד על פי כל כללי הדת חשוב לרכוש אותם אצל משווק בעל מוניטין בתחום. סופרי סת"מ מטעמו כותבים על  הקלפים וכל תהליכי הייצור מפוקחים מקרוב. ברשותו צוות מומחים אשר יכול לייעץ לכל מתלבט לגבי סוג התפילין  המתאים לו. הורים לילדי בר מצווה, למשל, מתלבטים רבות לפני רכישה כזאת. כל לקוח יכול ליהנות ממחירים נוחים וסבירים בדרך לביצוע רכישה נכונה ומתאימה.

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.