דברים שחשוב לדעת על תמ"א 38

אחד הפרויקטים החשובים ביותר בתחום הבנייה בישראל הוא פרויקט תמ"א 38, מה שמכונה גם התחדשות עירונית. מדובר על תוכנית מתאר שהתקבלה בממשלה בעשור הקודם, כחלק מהיערכות של המדינה לרעידות אדמה. המחשבה היתה, מאחר ומרבית המבנים בישראל נבנו לפני 1980 ולא לפי התקן לעמידות בפני רעידת אדמה, הרי שיש לחזק אותם בשביל למנוע את קריסתם במקרה של אסון טבע.

לפיכך המדינה קבעה תוכנית שאמורה לעודד קבלנים, יזמים וכן בעלי דירות, להסכים לשנות ולשפר את מבנה הבניין בצורות שונות. בין היתר, המדינה הסכימה להרחיב באופן מסוים את שטח הדירות הקיים, על מנת שהדיירים ייהנו מזכויות בנייה גדולים יותר.

תמ"א 38

יש מספר דברים שחשוב לדעת על פרויקט תמ"א 38, בין אם מדובר בפרויקט שמתבצע על ידי חברות נדל"ן, יזמים או קבלנים עצמאים. אנחנו נתייחס בקצרה למספר נקודות בנושא.

ראשית, בשביל לבצע פרויקט תמ"א 38, יש לקבל הסכמה של בעלי הדירות. יש לקבל הסכמה של 66 אחוז לפחות מבעלי הדירות (לא הדיירים, שכן חלקם שוכרים בלבד). אחרת לא ניתן לבצע את הפרויקט.

שנית, פרויקט תמ"א 38 יכול לכלול, על פי תיקון 2, גם הריסה של מבנה ובנייתו מחדש. זה במידה ואי אפשר לבצע את השיפוץ וחייבים להרוס אותו. במקרה כזה על הקבלן לקחת על עצמו את כל מה שקשור לפינוי הדיירים מהדירות שלהם ואכלוס בדירות זמניות.

שלישית, פרויקט תמ"א 38, כולל חיזוק של המבנה אך גם הרחבתו, בין אם זה אומר בניית 2 קומות נוספות, בנייה של חניות נוספות, מחסנים לדיירים ועוד. כל זה יתבצע בהתאם לגודל השטח של המבנה.

ארבע, יש אפשרות לקבל הטבות במס לצורך תמ"א 38, כולל הטבות של מס שבח ועוד. גם רשויות מקומיות מעניקות הטבות שונות שנועדו לעודד ביצוע פרויקטים מסוג זה.

חמש, תמ"א 38נמשך לא מעט זמן, צריך לקחת את זה בחשבון ולהיערך בהתאם. סביר להניח ששגרת החיים של הדיירים במקום תשתנה לרעה בזמן הבנייה עד שהיא תסתיים ואז איכות החיים שלהם תעלה.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.