הדרכות בטיחות

כל  מעסיק חייב לתת את  הדעת על נושא הבטיחות בעבודה. הוא מחויב לכך גם מכורח החוק. מניעת תאונות עבודה היא ערך עליון  מסיבות רבות. ראשית, יש כאן פגיעה בגוף וברכוש. לעיתים,  הפגיעות הן בלתי הפיכות וגורמות לנכות ואפילו, חלילה למוות. כל תאונה הינה כאב ראש אחד גדול, פוגעת בתהליכי העבודה השוטפים וגורמת לנזקים כספיים ואחרים. ניתן למנוע תאונות רבות על ידי הקפדה על כללי בטיחות נכונים שכוללים בין  היתר הדרכות בטיחות לצוות הניהולי ולעובדים עצמם.

מומחי בטיחות לעסקים, למפעלים, למרכזי קניות, למוסדות ועוד הם אלו שאחראים על העברת הדרכות והשתלמויות בתחום. הם הוכשרו וקבלו תעודות המסמיכות אותם לכך על ידי מפקח עבודה ראשי במשרד העבודה. הדרכות בטיחות כוללות הכנת האתרים ובניית תשתית מתאימה. הכנת תוכניות והתקנת מערכות בטיחות שונות כנגד שריפות תאונות ועוד. בנוסף, מתקיימות הדרכות פרטניות לעובדים אשר עובדים בתנאים  מסוכנים, מבצעים עבודות בגובה, עבודות בסמוך לחומרים  מסוכנים וכדומה. 

ההשתלמויות נעשות באתרי העבודה ובמקומות אחרים על פי הצורך. הם כוללים לימודים עיוניים שמלווים בדפי מידע, סרטונים, מצגות, שקפים וכדומה. לצד הלימוד העיוני היסודי יהיה תרגול מעשי שיכלול התנהלות באירועים חריגים שונים. מפעלים העוסקים בייצור ושיווק חומרים  מסוכנים, מפעלי  מתכת ועץ ועוד, וכן, חברות בנייה ושירותים שונים, מוסכים ועוד  נמנים על העסקים להם נדרשות הדרכות בטיחות. גם מקומות ציבוריים הומי אדם חייבים לטפל בנושאי בטיחות שונים. במקרים רבים, קבלת רישיון  העסק תלוי בקיום הוראות הבטיחות כפי שהן  מוגדרות כחוק.

אין ספק, כי הדרכות בטיחות מגבירות את  המודעות לנושאי  בטיחות. ידוע כי רבות  מהתאונות נגרמות בשל חוסר ידע וחוסר התייחסות לנושא, ועצם  העובדה שהקורסים  השונים מחדדים נושא זה מגביר את המודעות אליו. במפעלים רבים קיימים שלטי אזהרה שונים. לפני ההשתלמות לא כל כך שמים לב אליהם ולאחריה מתברר כי פתאום לתוכן ולאזהרות  המופיעות יש יתר משמעות. מומחים להדרכות אלו יודעים להטמיע את  החומר החשוב אצל  המשתלמים. בסיום  הקורס מקבלים ממוני הבטיחות שנבחרו, קציני הבטיחות ויתר המשתלמים תעודות מתאימות. מומלץ לבחור חברה מקצועית  המתמחה בהדרכות אלו, וכן, בכל תחומי הבטיחות על סעיפיהם השונים.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.