עורך פטנטים – למה הוא משמעותי בחיינו?

תתארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה, אתם מחליטים לייצר מוצר מסוים במסגרת התפקיד שלכם בעבודה, ואז אתם מגלים שבשביל לייצר את המוצר כמו שצריך, עליכם להמציא פרט או פונקציה מסוימת. אתם עובדים על זה ומצליחים בכך. אחרי שאתם בוחנים שוב ושוב, אתם מגלים שהפונקציה שהמצאתם עובדת בצורה טובה ואתם הראשונים שחשבתם עליה. הנה לכם פטנט.

מן הסתם, אתם תרצו להיות היחידים שמשתמשים בפטנט הזה, על מנת שלא יווצר מצב שכל אחד משתמש בפטנט שלכם ומרוויח עליו. לשם כך מה שעליכם לעשות זה לרשום אותו. בשביל זה בדיוק אתם צריכים את עזרתו של עורך פטנטים.

עורך פטנטים הוא אדם בעל הסמכה משפטית וידע טכנולוגי אשר עוזר ליזמים, ממציאים, חוקרים, מפתחים וחברות לרשום את הפטנטים שלהם אצל רשם הפטנטים וליהנות מזכויות הקניין שמגיעות להם על הפטנט.

הרעיון הוא פשוט, אדם או חברה שממציאים פטנט זכאים ליהנות ממנו, לשם כך הם צריכים לרשום אותו ולקבל עליו זכויות קניין רוחני, זה אומר שאף אחד לא יוכל להשתמש בפטנט ללא רשותם ומבלי לשלם להם. כל מי שיעשה כך, יעבור על החוק. לכן צריך לרשום את הפטנט בצורה מסודרת על שמם.

כיצד מבצעים את הרישום

תהליך הרישום הוא לא פשוט, שכן הוא דורש הרבה מאוד בירוקרטיה והרבה מאוד ניירת, אך בגדול מה שצריך לעשות זה לפנות אל איש מקצוע, כמו אותו עורך שציינו, הוא יכין את כל התוכנית עבור הרישום ויעזור בתהליך.

לשם כך, צריך להציג את התוכניות של הפטנט, צריך להסביר כיצד הוא יכול לעזור, יש לוודא היטב שאין פטנט דומה, ורק אחרי זה, ואחרי שמבצעים את כל הבדיקות ומגלים שאכן אותה המצאה, בין אם מדובר במוצר או פונקציה, אכן עונה על הגדרה של פטנט, אפשר לרשום אותו.

חשוב להבהיר, כל פטנט נרשם לזכותו של הממציא למשך תקופה מסוימת, בסיומה הפטנט הופך להיות פתוח לכולם, כך כל מי שרוצה יכול להשתמש בו בצורה חופשית לחלוטין, מבלי שהוא צריך לשלם עליו.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.