המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מדוע הוא חשוב?

כשאנחנו מתבוננים על מספר תאונות הדרכים שמתרחשות בישראל, אנחנו מגלים תמונה לא נעימה. הן בגלל שהמספרים נמצאים בעלייה בשנים האחרונות, הן בגלל שכמות ההרוגים בתאונות דרכים עומדת על כמות דומה לזו שנהרגו מקום המדינה בפיגועים ומלחמות, והן בגלל שבמקרים רבים, לא מדובר בתאונות דרכים שאי אפשר היה למנוע. להיפך, בניגוד למה שאנחנו נוטים לחשוב, חלק גדול מהתאונות היו יכולות להימנע, מאחר ולא מדובר בתאונות שמתרחשות בגלל גורם סביבתי אלא בגלל גורם אנושי.

אחד הגורמים שמשפיעים ומובילים לתאונות דרכים, בין היתר, בתוך הגורם האנושי הוא מצב בריאותם של הנהגים. הרבה מאוד נהגים עולים על הכביש ביודעין שהם אינם כשירים לנהוג מסיבות בריאותיות שונות. לעיתים זה לא בולט, ולעיתים זה לא מהותי, אך אם עושים בדיקה מקדימה של כשירות, אפשר להימנע ממצב שכזה ובכך למעשה, למנוע את התאונה. זה נכון גם לגבי כלי רכב, אשר אמורים לעבור התאמות נדרשות, כך שהם יתאימו למצב בריאותם של הנהגים. בין אם זה אומר, שימוש באביזרים מותאמים או בהתאמה של כלי רכב שונים לשם כך.

זה בדיוק תפקידו של המכון הרפואי שמטפל בנהגים המפרים את הבטיחות בדרכים. אנחנו נדרשים למכון זה, בין היתר, על מנת לייצר כשירות תפקודית בכל הקשור לנהיגה בקרב נהגים וכן בקרב כלי רכב שיתאימו לצרכים אלה.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שייך למשרד הבריאות, אך הוא עובד באופן צמוד עם משרד הבריאות. מטרת המכון היא לספק המלצות לרשויות הרישוי אודות כשירות רפואית לנהיגה, לבצע התאמות לכלי רכב, התאמות לאביזרי נהיגה ועוד. המכון עובד כאמור עם משרד התחבורה, הוא מייצר ניירות עבודה וניירות עמדה, מאתר ליקויי בריאות, עורך מעקבים וביקורות ועוד.

המכון כולל רופאים וכן פסיכולוגיים, אשר בעזרתם להתמודד עם מגיפת תאונות הדרכים, לפחות בכל מה שקשור לנושא של ליקויים בריאותיים אצל נהגים, הן צעירים והן מבוגרים, הן נהגים פרטיים והן נהגים שעובדים בתחבורה ציבורית.

כך עם הזמן יהיה ניתן להפחית באופן ניכר את מספר תאונות הדרכים, ולהביא לידי שינוי במצב.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.