מכשירי האזנה: האם אתם מודעים למכשירים שמאזינים לכם?

יותר ויותר מכשירי טלפון, טאבלטים ומחשבים נייחים או ניידים הסובבים אתכם, מקשיבים לכם, לבני משפחתכם ולחבריכם. זה נשמע אולי כמו סרט די גרוע של מדע בדיוני, אך זוהי מציאות שגרתית לחלוטין בשנת 2018.

ככל שהמוצרים הנלווים של האינטרנט מתרבים, נוצר עולם שבו מכשירים יומיומיים מחוברים באמצעות רשת חיישנים, אפליקציות, תוכנות וחיבורים לוויי-פיי.

כלומר, אתם יכולים לכוון את התרמוסטט של דוד החשמל הביתי שלכם להפעלה דרך אפליקציה בטלפון הנייד שלכם, כדי שיהיו לכם מים חמים מיד כשתגיעו הביתה, אך החיים הנוחים המודרניים אינם מגיעים ללא תשלום. ברוכים הבאים לעולם שבו מכשירי האזנה עוקבים אחר כל צעד ושעל שלכם.

זהירות: הבית שלכם נמצא תחת מעקב

מכשירים עם סוגים שונים של טכנולוגיה קולית הופכים להיות גם הם נפוצים יותר. באמצעות פקודות שונות, עוזרים אישיים דיגיטליים יכולים לנגן את הפלייליסט האהוב עליכם או למצוא עבורכם את המתכון המושלם למקרוני עם ארבע גבינות, אך לצד הנוחות, חשוב שתתנו את דעתכם לגבי הפרטיות.

מכשירי האזנה המותקנים כמעט בכל מכשיר שמחובר לאינטרנט, עוקבים אחר הרגלי החיים שלכם, ומתעדים את הנתונים. החשש אינו מפני פריצה בלבד, אלא נוגע אף למידע המצטבר אצל חברות פרסום וגופים תעשייתיים שיש להם את הנתונים המלאים הנוגעים להרגלי החיים שלכם, מבלי שאף אחד ביקש רשות.

מכשירים אינטרנטיים מקליטים את החיים שלכם ונכנסים לפעולה

חלק מהמכשירים פועלים באופן ידני, אך אחרים תמיד מקשיבים לפקודות או "לשורות מילים" הממריצות את המכונות לפעולה.

וכן, גופים, ארגונים וחברות כבר התחילו לעתור לבתי המשפט בזעקות שבר אודות החדירה הגסה לפרטיות, אך הדיונים עדיין נמשכים, עם מעט פסקי דין רפי שפה, שלא הצליחו להכריע לכאן או לכאן. גם בעתיד, די בטוח שהעולם ימשיך לתפקד תחת מרותם של מכשירי האזנה.

אז למי ולמה מקשיבים מכשירי האזנה?

זוהי סקירה מהירה של חלק ממכשירי ההאזנה הנפוצים, כך שתוכלו להבין מי מאזין לכם, למה, מתי ובעיקר מה יכולים ארגונים וחברות לעשות עם הנתונים שהם אוספים אודותיכם.

עוזרים אישיים דיגיטליים

קיצוץ בצל במטבח מעורר בכם את הדחף לשמוע קצת מוסיקה או להקשיב להרצאת טד אודות שיטות לייצור בירה? אל דאגה. קו חדש של עוזרים אישיים נמצא בטלפון שלכם על מנת לסייע לכם עם השאילתות היומיומיות שלכם.

אך עוזרים דיגיטליים אלו מתפקדים אף כמכשירי האזנה המקושרים יותר ויותר גם עם מכשירים אחרים. אפילו משימות פשוטות כגון הפעלת האור בסלון או נעילת הדלת הקדמית מתחילות היום להיות קלות יותר לביצוע, כשהרובוטים הקטנים צועדים לפניכם או מאחוריכם ומסייעים לכם לא להתאמץ יותר מדי.

מחשבים ניידים, מחשבים נייחים וטבלטים, כולם מרגישים חופשי להאזין לכם

עם הופעת הרמקולים הביתיים המחזיקים בתפקידים כפולים, מומחי היי טק פיתחו תוכנות שהפכו את הרמקולים המקוונים שלכם לעוזרים אישיים מועילים. כך שבמקום להקליד טקסטים לחיפושים באינטרנט על מקלדת זעירה, תוכנות אלו מאפשרות לכם לבקש מגוון של מידע מהטלפון, מהמחשבים או ממבחר מכשירי כף היד שלכם.

אלא שקלות הדעת בה אתם מבקשים מידע מהמכשירים הדיגיטליים שלכם, מוקלטת באמצעות מכשירי האזנה מתוחכמים, והמידע מועבר, נאגר, ונצבר במאגרי נתונים על מנת שבבוא העת, ובתזמון מושלם, תוצפו בפרסומות אודות מוצרים או שירותים שלא ידעתם שאתם צריכים.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.