הסכם ממון: עד כמה הוא מחייב?

כדי להתמודד עם רוב תהפוכות החיים, קיים צורך בכיסוי ביטוחי. לצורך ניהול ההיבטים הפיננסיים של נישואין, התמודדות עם סיכונים או פירוק היחסים בפועל, יש צורך בעריכת הסכם ממון.

הסכמים כאלו הם האמצעי היחיד שבו הצדדים מתכננים להיכנס למערכת יחסים מחייבת, או בני זוג שעומדים להינשא, ומעוניינים להגן על נכסיהם במקרה בו הנישואין ייכשלו. אך יש להיזהר, שכן לא תמיד ניתן לסמוך על הנוסח המחייב של ההסכם מבחינה משפטית.

תיקים שונים המגיעים לפתחם של בתי משפט לענייני משפחה מצביעים על העובדה לפיה מספר רב של נישואין ומערכות יחסים הם תוצאה של היכרויות באינטרנט. יחד עם זאת, פרופיל מקוון מספק מעט מאוד פרטים על אופיו האמיתי של אדם ועל כוונותיו. זוהי רק סיבה אחת נוספת בגללה אנשים המחפשים את הנפש התאומה שלהם, בוחנים שיטות להגנה על נכסיהם.

מאפייני הסכם ממון

מאמר זה מפרט את המאפיינים העיקריים של הסכם ממון מחייב, השימוש בו והגורמים שקרוב לוודאי מובילים לפתיחת תיקים בבתי הדין או בבתי המשפט לענייני משפחה. חוקי דיני משפחה נועדו להגן על זוגות נשואים בישראל, שמבקשים לקבל תוקף של פסק דין על הסכם ממון, ולחייב את אחד הצדדים לקיים את תנאיו, כשהנישואין מתפרקים.

הסכם ממון מחייב הוא הסכם משפטי שנערך בין בני זוג, הנוגע לתחזוקת הנכסים וחלוקתם במקרה בו הנישואין מתפרקים. ההסכם נערך לפני הנישואין, בתחילתם או במהלכם, ויכולים לקבל תוקף של פסק דין במקרה של פרידה.

מה כולל הסכם ממון

הסעיפים החשובים בהסכם ממון כוללים:

הסדר כספי או הסדר רכוש – כל הנכסים המפורטים בהסכם הממון עשויים לכלול רכוש שנרכש לפני או במהלך הנישואין, וההסכם קובע כיצד תתבצע החלוקה במקרה של גירושין.

משאבים כספיים – למשל, כל ירושה אותה עשוי לקבל אחד הצדדים במהלך הנישואין.

הכללים הנוגעים לרכישת בעלות על הנכס – הצדדים עשויים להסכים על שם מי יהיה רשום הנכס, מי ישלם את המשכנתא ומי אחראי על תחזוקת הנכס, וכיצד לחלק ביניהם את כספי מכירת הנכס במקרה של גירושין.

חלוקת רכוש – הצדדים רשאים להסכים ביניהם על חלוקת הרכוש בהתאם להעדפותיהם, במקרה של פרידה.

תמיכה כספית – הסכם ממון עשוי להכיל סעיף הנוגע לגובה דמי המזונות אותם תקבל האישה מהבעל לאחר הגירושין.

התמודדות עם בעיות – עורכי דין מקצועיים, מיומנים, מנוסים ויסודיים יכניסו להסכם הממון גם פירוט הנוגע לאופן ההתמודדות עם מספר תרחישים שונים שעלולים לקרות במהלך הנישואין או לאחריהם.

איך עובד תהליך אכיפת הסכם ממון

עם קבלת ההחלטה על חלוקת הנכסים של זוגות שנפרדו, בית המשפט לענייני משפחה מעניק להסכם תוקף של פסק דין. מרגע זה, הסכם הממון הופך להיות מחייב מבחינה פיננסית, אך חשוב להבין את החריגים.

בחלק מהמקרים, בית המשפט אינו מעניק להסכם תוקף של פסק דין, ובכך מונע מאחד הצדדים להגיש בקשה לבית המשפט לחלוקת הנכסים, ואינו מאפשר לממש את תנאי ההסכם.

נימוקי בית המשפט עשויים לצעדים אלו עשויים להיות מושפעים מטענות נגדיות שהגיש אחד הצדדים, המספק ראיות לפיהן יש לשנות את תנאי ההסכם, ואם בית המשפט מקבל את הטענות, מתקיים דיון לגבי מימוש תנאי הסכם הממון, עד ההגעה לפסק דין חדש.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.