ברקוד

ברקוד הוא כינוי לקוד מסחרי המשמש לסימון מוצרים בצורה שניתנת לזיהוי באמצעים ממוחשבים. הקוד מכיל סדרה של קווים ישרים ומקבילים המכילים מידע הקשור למוצר. את המידע, דוגמת מחיר ושם יצרן, ניתן לקרוא באמצעות עינית מיוחדת והוא מתורגם לקלט מחשב, קופה רושמת, סמארטפונים וכדומה. הוא מוטבע על מוצרים שונים והשימוש בו מייעל זיהוי מוצרים אלו לטובת ייעול עבודה מקסימאלי. משתמשים בו  במחסנים, בחנויות לממכר מוצרים , בחנויות ספרים, בספריות ועוד.

סוגים שונים

קיימים מספר סוגים. חד מימדיים שמכילים בין 8 ל 20 ספרות ואותיות. ודו מימדיים שמכילים עשרות ומאות קווים עם מידע ונתונים רבים מאוד. הסוגים השונים מאופיינים על ידי תקן המגדיר את השפה בה הם נכתבים. ברקוד עם תקן EAN  הוא אחד מהנפוצים ביותר והוא משמש רבות לזיהוי מוצרים בתחום הקמעונאי ובחנויות ממכר. תקן זה מאפשר שמירת המספור  הייחודי של כל פריט בכל העולם. בעקרון, הקווים משמשים לזיהוי מדינה, יצרן, מוצר וקיימים גם קווים נוספים שמשמשים לביקורת. יש תקנים אירופיים ואמריקאיים שנבדלים אלו מאלו במספר פרמטרים. קיים גם ברקוד QR  שהמידע עליו מקודד בצורה גרפית ויזואלית. הוא שונה מהאחרים ונחשב למתוחכם יותר מהם.

קריאת הברקוד

את  המידע שעליו ניתן לקרוא באמצעות קוראי ברקוד שונים שפועלים על טכנולוגיות מגוונות. קיימת טכנולוגיית לייזר שפועלת באמצעות שליחת אלומת לייזר המזהה את המוצר. יש סורקים שמאירים באור אדום שמפענח את התמונה המוחזרת וממיר אותה לתוכן. יש קוראים המצלמים אותו וממירים אותו  באמצעות תוכנה המפענחת את הקוד. ניתן לקרוא אותם גם באמצעות טלפונים חכמים המתוכנתים בהתאם.

סוגי קוראי ברקודים

ניתן להבחין במספר סוגי קוראי ברקודים. יש ידניים בצורת אקדח שאותם מעבירים על הסימון. יש רבים כאלו המשמשים סוכני מכירות ומחסנאים. יש קבועים הממוקמים סמוך לקופה הרושמת, דרכם מעבירים את המוצרים, וכך, העבודה נעשית ביתר מהירות וקלות. לשיטה יש יתרונות נהדרים מאחר והכול  נעשה אוטומאטית וללא טעויות אנושיות שעלולות לקרות בעת זיהוי כמות גדולה של מוצרים. מומלץ לרכוש מכשירים שמיוצרים על ידי חברות בעלות מוניטין שאף מספקות שירות נאמן.

 

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.