עו"ד רות רפאלי לטיפול בתביעות ייצוגיות

המונח תביעות ייצוגיות הוא אחד המונחים החשובים ביותר בעולם הצרכנות ובאופן כללי בכל מה שקשור להגנה על החלש. מונח זה אשר נפוץ מאוד בעולם המשפט האמריקאי, החל להיכנס לישראל עם השנים וכיום אנחנו עדים לתופעה של מאות אם מעבר לכך, של תביעות ייצוגיות שונות בתחומים שונים.

טיפול בתביעות ייצוגיות

הרעיון של תביעה ייצוגית הוא מאוד פשוט. נניח וחברה פועלת באופן מסוים בניגוד לחוק או בניגוד להסכם שהיא חתמה עם הלקוחות שלה, בניגוד למה שסוכם בינה לבין הרשויות או כל דבר אחר בו היא פוגעת בלקוחות שלה באופן ישיר או עקיף, או פוגעת בציבור הרחב, אז יכול עורך דין להגיש תביעה ייצוגית בשם אותם לקוחות או אותו ציבור. יכול עורך דין להחליט שהוא לוקח את עצמו את התביעה והוא יכול לייצג לקוחות שפונים אליו במטרה להגיש תביעה ייצוגית. המטרה היא לדרוש מהחברה לחדול לפעול כפי שהיא פועלת, ובמקרים רבים גם לשלם קנס על כך.

צריך לומר, שהבסיס לתביעות ייצוגיות הוא, אם התובעים מנצחים, לא רק הם נהנים מכך אלא כלל הלקוחות או כלל הציבור. דוגמא טובה לכך הן תביעות ייצוגיות נגד חברות טבק, תביעות נפוצות מאוד בארצות הברית. ברגע שהתובעים ניצחו, החברות נאלצו לשלם פיצויים וכן לשנות את דרך הפעולה שלהן לטובת כלל הציבור.

תביעות ייצוגיות אינן תביעות פשוטות, צריך להוכיח שאכן נגרם נזק, שהחברה היתה מודעת לכך ולא עשתה דבר לעצור או גרמה את הנזק בכוונה, כמו כן צריך להוכיח מי נפגע וכיצד, ועוד שורה של דברים. הרבה פעמים התביעות מוגשות מתוך כוונה להגיע לפשרה, מתוך הנחה שהחברה תרצה לסגור את העניין לפני שזה מגיע לבית משפט, אז זה יכול לעלות לה בנזק תדמיתי מאוד גדול. כל תביעה ייצוגית יכול להוות למשבר, גם אם החברה תנצח במשפט, יש סיכוי רב שלקוחות שלה יעזבו אותה תוך כדי וכן בסוף המשפט.

עו"ד רות רפאלי אחראית על תביעות ייצוגיות שונות, והיא ללא ספק מעורכות הדין הבולטות ביותר בתחום ועל כן לא מעט אנשים שמבקשים להגיש תביעה כזו, מגישים אותה דרכה.

עוד מידע תוכלו למצוא באתר https://www.ruthr-law.com/.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.