מה זה פחם פעיל? ומה חשוב להכיר בו

כשאנחנו חושבים על פחם, הדבר הראשון שעולה לנו בראש זה שמדובר בחומר דרכו אפשר להפיק חשמל וכן הוא משמש לצרכים שונים. בעבר הוא שימש לשם הפעלת אמצעי תחבורה מסוגים שונים וכן לצרכים אחרים.

אך יש לפחם תפקיד נוסף, לפחות כאשר מתייחסים אליו כאל פחם פעיל. לשם כך צריך לדעת מה זה בדיוק וכיצד הוא בא לידי ביטוי באופן מוחשי. חשוב לומר, השימושים בו הופכים להיות מאוד משמעותיים בתעשיות שונות, ויש לו השפעה לא קטנה על החיים שלנו, גם אם אנחנו לא מודעים לכך.

מה זה פחם פעיל?

פחם פעיל, הוא חלקיק מסוים עשוי חומרים טבעיים, עם שטח פנים גדול, והוא יכול לספק לנו יכולת ספיחה של נפחים גדולים לצרכים מגוונים. הוא יכול לשרת אותנו באופן משמעותי, ביחס לגודל, משקל ונפח שלו, בכל מה שקשור לספיחה של מזהמים שונים.

כלומר, החומר מאפשר לנו לספוח חומרים מזהמים ובכך מאפשר לנו לסנן ולטהר את האוויר באותם אמצעים ומכשירים בהם אנחנו בוחרים להשתמש בו. מאחר והוא מאוד יעיל ונוח, הרי שאפשר למצוא שימוש הולך וגובר בפחם פעיל במגוון רחב של אמצעים ומכשירים, בלא מעט תעשיות מסוגים שונים.

בעיקרון, יש לפחם פעיל חריצים שונים, דרכם יכול האוויר לזרום, הוא נושא חומר מסוים, מזהם, אל אותם החורים, וכך הפחם מנטרל אותו. כלומר, הוא מאפשר לייצר ספיחה פיזית של אותו חומר, בשביל שהיא תהיה יעילה ומהירה. לשם כך, חשוב מאוד שהפחים יכיל שטח פנים גדול ויכלול חריצים רבים.

לשם מה אנחנו משתמשים בפחם פעיל?

כאמור, חומר כמו פחם פעיל מטרתו לאפשר לנו לנקות מזהמים שונים מתוך מכשירים, אמצעים ומערכות. זה נכון לגבי מערכות ביתיות וזה נכון לגבי מערכות תעשייתיות שונות. בין היתר, הוא הכרחי בשביל שנוכל לנדף ריחות וחומרים שונים שיכולים לגרום לנו נזק בריאותי, כזה או אחר.

אנחנו צריכים לוודא שהחומר מאפשר לנו לספח בצורה טובה את המזהמים והוא יכול לסנן אותם ברמה גבוהה. כלומר, הוא יכול לסנן את החומר ברמה של למעלה מתשעים ושמונה אחוז. כך אנחנו נוכל לדעת בוודאות שהחומרים לא יישמרו בתוך המערכת ויהיה לנו קל לבצע את כל מה שנדרש בשביל לשמור על המערכות נקיות.

צריך לקחת בחשבון, מאחר והמזהמים יכולים להיות מאוד מסוכנים וגם יכולים להתחמם בתוך התאים השונים, הרי חשוב גם להתקין מערכות עם חיישנים אשר יכולים לאתר שריפות ולנטרל אותן במידת הצורך. זה יכול למנוע מאיתנו סכנה ולחסוך אסונות כבדים.

לפני סיום נדגיש, הדרך לעבוד עם פחם פעיל חייבת להתבצע על ידי גורם מקצועי ומנוסה שמתמחה בכך. רק הוא יכול להבין היטב את המערכת ולדעת כיצד להתמודד איתה, בשביל שיהיה ניתן להתמודד איתו בצורה פשוטה ונכונה.

 

 

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.